Kirta.org Theme - en to ja_JP translation catalogue (108 entries)

en: Published
ja_JP: 公開済

en: loading...
ja_JP: 読み込み中 ...

en:  of
ja_JP: の

en: Showing
ja_JP: ショー

en: Nope. Not in here either ...(404)
ja_JP: いや。ここではなくいずれか.(404)

en: Either the page does not exist any more, or the web address was typed wrong.
ja_JP: 以上、存在しないページまたは web アドレスが間違って入力されました。

en: Krita Mailing List
ja_JP: Krita メーリング リスト

en: Be notified with new downloads and upcoming release information. We will not send you any type of Sale or Limited Time Only junk. Just the good stuff!
ja_JP: 新しいダウンロードや今後のリリース情報で通知。我々 送信されません販売や期間限定の迷惑。ちょうどよい原料!

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

en: Sign Up
ja_JP: 가입

en: Almost Done
ja_JP: ほぼ完了

en: An email will be sent shortly verifying your email address. Once verified, you will start getting notifications.
ja_JP: 電子メールは、メールアドレスを検証する間もなく送信されます。検証されたら、通知を取得を開始します。

en: Software
ja_JP: ソフトウェア

en: Krita Desktop
ja_JP: Kritaのデスクトップ

en: Krita Gemini
ja_JP: Kritaジェミニ

en: Krita Studio
ja_JP: Kritaスタジオ

en: Features
ja_JP: 特徴

en: Gallery
ja_JP: ギャラリー

en: Report a Bug
ja_JP: バグを報告します

en: Education
ja_JP: 教育

en: FAQ
ja_JP: よくある質問

en: Tutorials
ja_JP: チュートリアル

en: Documentation
ja_JP: ドキュメンテーション

en: Resources
ja_JP: 資力

en: Foundation
ja_JP: 基金

en: About Us
ja_JP: 私たちに関しては

en: Contact Us
ja_JP: お問い合わせ

en: Press
ja_JP: 押す

en: Donate
ja_JP: 寄付する

en: Get Involved
ja_JP: 巻き込まれる

en: Admin log in
ja_JP: で管理ログ

en: Features
ja_JP: 特徴

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: About
ja_JP: およそ

en: Learn
ja_JP: 学ぶ

en: Get Involved
ja_JP: 巻き込まれる

en: Support Us
ja_JP: 私たちをサポートしています

en: Shop
ja_JP: ショップ

en: Page Not Found
ja_JP: ページが見つかりません。

en: Search Results
ja_JP: 検索結果

en: Windows
ja_JP: ウィンドウズ

en: Mac OSX
ja_JP: マックOSX

en: Source Code
ja_JP: ソースコード

en: 64-bit
ja_JP: 64ビットの

en: 32-bit
ja_JP: 32ビットの

en: Linux distributions package the currently stable version of Linux when they release a new version. Some distributions provide backports repositories which offer the latest stable version of Krita.
ja_JP: Linux ディストリビューションは、彼らが新しいバージョンをリリースするときに Linux の現在の安定版をパッケージ化します。いくつかのディストリビューションは、バックポート リポジトリ Krita の最新の安定版を提供するを提供します。

en: Use the following PPA:
ja_JP: 次の PPA を使用します。

en: The Krita team creates updated and testing packages for Ubuntu and Mint. You can install them from the Krita Lime repo.
ja_JP: KritaチームはUbuntuとミントのために更新され、テストパッケージを作成します。あなたはKritaライムレポからそれらをインストールすることができます。

en: The Launchpad page
ja_JP: Launchpadのページ

en: This has Krita Lime builds. You can also install the Ubuntu version of Krita, but be aware that those are not available for LTS releases of Ubuntu and often lag behind:
ja_JP: これは、 Kritaライムビルドされています。また、 KritaのUbuntuのバージョンをインストールするが、それらは、 UbuntuのLTSのリリースでは利用できません、しばしば遅れることに注意してくださいすることができます。

en: Note: Previous versions of Krita MUST be uninstalled.
ja_JP: 注： Kritaの以前のバージョンをアンインストールする必要があります。

en: Debian
ja_JP: Debianの

en: The latest version of Krita available in Debian is 2.6. Jessie (stable) has 2.8.5+dfsg-1+b2.
ja_JP: DebianにはKritaの最新バージョンは2.6です。ジェシー（安定した）は2.8.5 + DFSG - 1 + B2を持っています。

en: OpenSUSE
ja_JP: openSUSEの

en: Visit KDE repositories.
ja_JP: KDEリポジトリにアクセスしてください。

en: Find which repository fits your needs.
ja_JP: あなたのニーズにフィットするリポジトリ検索します。

en: In addition, there are also these repositories. These builds use the Vc library, which makes painting much faster:
ja_JP: また、これらのリポジトリもあります。これらは、はるかに高速絵になりVcのライブラリを使用し構築します。

en: Fedora
ja_JP: Fedoraの

en: Get Fedora packages.
ja_JP: Fedoraのパッケージを取得します

en: They are available in the stable repository for Fedora 20 and 21 with the name "calligra-krita".
ja_JP: 彼らは名前「 calligra - krita 」と安定のFedora 20のリポジトリおよび21でご利用いただけます。

en: Gentoo
ja_JP: Gentooの

en: Chakra
ja_JP: チャクラ

en: Krita is part of the Calligra Suite, avaliable in the Chakra official repositories. To install Krita simply run this command:
ja_JP: Kritaは、チャクラの公式リポジトリにavaliable Calligra Suiteの一部です。 Kritaをインストールするには、単純にこのコマンドを実行します。

en: Arch
ja_JP: アーチ

en: Arch Linux provides Calligra packages in the Extra repository.
ja_JP: アーチLinuxは、エクストラリポジトリにCalligraのパッケージを提供しています。

en: FreeBSD
ja_JP: FreeBSDの

en: Download the FreeBSD Packages.
ja_JP: FreeBSDのパッケージをダウンロードしてください。

en: These are available in area51.
ja_JP: これらは、 area51でご利用いただけます。

en: Mac OSX is very experimental right now and unstable.
ja_JP: マックOSXは今、不安定な非常に実験的なものです。

en: Download the latest OSX binary.
ja_JP: 最新のOSXのバイナリをダウンロードしてください

en: OSX has only been reported to work with Mac OSX 10.9.
ja_JP: OSXはMacのみOSX 10.9で動作することが報告されています。

en: There are a few different ways to download and build Krita yourself. All of our repositories and build documentation are on KDE.
ja_JP: ダウンロードして、 Kritaを自分で構築するためのいくつかの異なる方法があります。私たちのリポジトリとビルドのドキュメントのすべては、 KDEにあります。

en: Visit the Building Calligra guide.
ja_JP: ビルCalligraガイドをご覧ください。

en: You can find out the best way to download the various versions of the source.
ja_JP: あなたは、ソースのさまざまなバージョンをダウンロードするための最良の方法を見つけることができます。

en: There is also a more recent and fun illustrated article written by Davidy Revoy.
ja_JP: Davidy Revoyによって書かれ、より最近で楽しい図示の記事もあります。

en: Building Krita on Linux for Cats
ja_JP: 猫のためのLinux上での構築Krita

en: Have Fun Painting!
ja_JP: 楽しい絵を持っています！

en: Show Us Your Art!
ja_JP: ご意見をおアートを表示！

en: If you create something you are proud of - we want to see it! We are on a few sites that you can post to:
ja_JP: あなたが何かを作成する場合は、誇りに思っている - 私たちはそれを見てみたいです！私たちはあなたに投稿することができますいくつかのサイトにあります：

en: Help Wanted
ja_JP: 従業員求む

en: Volunteer with us.
ja_JP: 私たちと一緒にボランティア。

en: If you would like see Krita get even better, think about volunteering.
ja_JP: あなたはKritaはさらに良く見る希望の場合は、ボランティアについて考えます。

en: Donate money.
ja_JP: お金を寄付します

en: It will not just make Krita better for you, but will help thousands of young artists improve without the burden of money or pirating.
ja_JP: それはちょうどあなたのためのより良いKritaをすることはありませんが、若い芸術家の何千ものお金や著作権侵害の負担なし改善に役立たせていただきます。

en: Showing All News
ja_JP: すべてのニュースを表示

en: Refine Search
ja_JP: 絞り込み検索

en: Go
ja_JP: 行きます

en: Open Source Software for Concept Artists, Digital Painters, and Illustrators
ja_JP: コンセプト アーティスト、デジタル画家やイラストレーターのオープン ソース ソフトウェア

en: What is Krita?
ja_JP: Krita は何ですか。

en: Krita is a FREE sketching and painting program. It was created with the following types of art in mind:
ja_JP: Krita は無料スケッチとペイント プログラムです。それが作成された心の芸術の次の種類。

en: concept art
ja_JP: コンセプト アート

en: texture or matte painting
ja_JP: テクスチャまたはマット ペイント

en: illustrations and comics
ja_JP: イラストと漫画

en: See Features
ja_JP: 機能を見る

en: Read More About Krita!
ja_JP: Krita についてもっと知ろう!

en: In the Spotlight
ja_JP: スポット ライトで

en: Pick up the latest ImagineFX issue to see what the experts have to say about Krita!
ja_JP: 専門家は Krita について言わなければならない何を参照してくださいに最新のオン ImagineFX 問題をピックアップ!

en: Read More!
ja_JP: 続きを読む!

en: Artist Interview
ja_JP: アーティスト インタビュー

en: News
ja_JP: ニュース

en: See More News
ja_JP: もっとニュースを見る

en: See All
ja_JP: すべて見る

en: There are a lot of great features that can help you make art.
ja_JP: 多くのアートを作ることができる素晴らしい特徴があります。

en: Search
ja_JP: サイト検索

en: Search for...
ja_JP: 検索...

en: No results found
ja_JP: 結果が見つかりません

en: Get the e-build for Calligra Suite.
ja_JP: Calligra Suiteの電子ビルドを入手してください。

en: The portage tree is at: app-office/calligra-2.7.00. You can use this to install Krita as well.
ja_JP: アプリ・オフィス/ calligra - 2.7.00 ： Portageツリーは、あります。あなたにもKritaをインストールするためにこれを使用することができます。
