plasma-desktop - en to de translation catalogue (27 entries)

en: Quick Settings
de: Schnelleinstellungen

en: Landing page with some basic settings.
de: Startseite mit einigen Grundeinstellungen.

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
de: Name des Farbschemas

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
de: Einfachklick zum Öffnen von Dateien

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
de: Paket mit globalem Erscheinungsbild

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
de: Paket mit alternativem globalem Erscheinungsbild

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
de: Animationsgeschwindigkeit

en: You can help KDE improve Plasma by contributing information on how you use it, so we can focus on things that matter to you.<br/><br/>Contributing this information is optional and entirely anonymous. We never collect your personal data, files you use, websites you visit, or information that could identify you.
de: Sie können KDE helfen, Plasma zu verbessern, indem Sie Informationen darüber mitteilen, wie Sie es benutzen so dass wir uns auf die Dinge konzentrieren können, die für Sie wichtig sind.<br/><br/>Das Einreichen dieser Informationen ist optional und völlig anonym. Wir sammeln niemals Ihre persönliche Daten, von Ihnen verwendete Dateien, von Ihnen besuchte Webseiten oder Informationen, die Sie identifizieren könnten.

en: No data will be sent.
de: Es werden keine Daten gesendet.

en: The following information will be sent:
de: Die folgenden Informationen werden gesendet:

en: Theme:
de: Design:

[ctx: Adjective; as in, 'light theme']
en: Light
de: Hell

[ctx: Adjective; as in, 'dark theme']
en: Dark
de: Dunkel

en: Animation speed:
de: Animationsgeschwindigkeit:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
de: Langsam

[ctx: Animation speed]
en: Instant
de: Sofort

en: Change Wallpaper…
de: Hintergrundbild ändern ...

en: More Appearance Settings…
de: Weitere Einstellungen zum Erscheinungsbild ...

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
de: Klicken auf Dateien und Ordner:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
de: Öffnet sie

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
de: Wählt sie aus

en: Select by clicking on item's selection marker
de: Auswahl durch Klicken auf die Auswahlmarkierung eines Eintrags

en: Open by double-clicking instead
de: Öffnen stattdessen durch Doppelklick

en: Send User Feedback:
de: Benutzer-Feedback senden:

en: More Behavior Settings…
de: Weitere Einstellungen zum Verhalten ...

en: Most Used Settings
de: Am meisten verwendete Einstellungen

en: Most used module number %1
de: Häufigste Modulnummer %1
