Kirta.org Theme - en to ja_JP translation catalogue (109 entries)

en: Published
ja_JP: 公開済

en: loading...
ja_JP: 読み込み中...

en: Showing
ja_JP: 表示

en: Nope. Not in here either ...(404)
ja_JP: ページが見つかりませんでした(404)

en: Either the page does not exist any more, or the web address was typed wrong.
ja_JP: ページが存在していないか、アドレスが間違っています。

en: Krita Mailing List
ja_JP: Kritaメーリングリスト

en: Be notified with new downloads and upcoming release information. We will not send you any type of Sale or Limited Time Only junk. Just the good stuff!
ja_JP: 最新版のダウンロードリンクや予告情報をお知らせします。セールスや期間限定の何やらの類のメールを送ることはありません。基本的にいいことだけです。

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

en: Sign Up
ja_JP: サインアップ

en: Almost Done
ja_JP: ほぼ完了

en: An email will be sent shortly verifying your email address. Once verified, you will start getting notifications.
ja_JP: メールアドレスを確認するためのメールが送信されます。確認を行ったらメーリングリストからお知らせが送付されるようになります。

en: Software
ja_JP: ソフトウェア

en: Features
ja_JP: 特徴

en: Gallery
ja_JP: ギャラリー

en: Report a Bug
ja_JP: バグの報告

en: Education
ja_JP: 学習

en: FAQ
ja_JP: よくある質問

en: Tutorials
ja_JP: チュートリアル

en: Documentation
ja_JP: ドキュメント

en: Resources
ja_JP: リソース

en: Foundation
ja_JP: 財団

en: About Us
ja_JP: 私たちについて

en: Contact Us
ja_JP: お問い合わせ

en: Press
ja_JP: 広報

en: Donate
ja_JP: 寄付

en: Get Involved
ja_JP: 参加する

en: Admin log in
ja_JP: 管理者ログイン

en: Features
ja_JP: 特徴

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: About
ja_JP: Kritaについて

en: Learn
ja_JP: 学ぶ

en: Get Involved
ja_JP: 参加する

en: Support Us
ja_JP: 支援する

en: Shop
ja_JP: ショップ

en: Page Not Found
ja_JP: ページが見つかりません

en: Search Results
ja_JP: 検索結果

en: Source Code
ja_JP: ソースコード

en: 64-bit
ja_JP: 64ビット版

en: 32-bit
ja_JP: 32ビット版

en: Linux distributions package the currently stable version of Linux when they release a new version. Some distributions provide backports repositories which offer the latest stable version of Krita.
ja_JP: Linuxディストリビューションにはその新しいバージョンがリリースされた時点でのLinuxの最新の安定版をパッケージしています。Kritaの最新安定版を提供するバックポートレポジトリを提供するディストリビューションもあります。

en: Use the following PPA:
ja_JP: 以下のPPAを使用してください

en: The Krita team creates updated and testing packages for Ubuntu and Mint. You can install them from the Krita Lime repo.
ja_JP: KritaチームはUbuntuとMint用に最新のテスト版パッケージを用意しています。Krita Limeレポジトリからインストールできます。

en: The Launchpad page
ja_JP: Launchpadのページ

en: This has Krita Lime builds. You can also install the Ubuntu version of Krita, but be aware that those are not available for LTS releases of Ubuntu and often lag behind:
ja_JP: このページにKrita Limeのビルドがあります。またUbuntu版のKritaもインストールできますが、UbuntuのLTSリリースでは利用不可のビルドであり、通常LTSリリースより少しバージョンが遅れることに気を付けてください。

en: Note: Previous versions of Krita MUST be uninstalled.
ja_JP: 注：前のバージョンのKritaは必ずアンインストールしてください。

en: The latest version of Krita available in Debian is 2.6. Jessie (stable) has 2.8.5+dfsg-1+b2.
ja_JP: Debianで利用可能なKritaの最新バージョンは2.6です。Debian 8.0ではバージョン2.8.5+dfsg-1+b2が利用できます

en: OpenSUSE
ja_JP: openSUSE

en: Visit KDE repositories.
ja_JP: KDEリポジトリにアクセスし、

en: Find which repository fits your needs.
ja_JP: 自分の好みのレポジトリを探してください。

en: In addition, there are also these repositories. These builds use the Vc library, which makes painting much faster:
ja_JP: また、これらのリポジトリもあります。これらのビルドはVcライブラリを使っているため、描画がより高速になっています

en: Get Fedora packages.
ja_JP: Fedoraのパッケージを取得してください。

en: They are available in the stable repository for Fedora 20 and 21 with the name "calligra-krita".
ja_JP: Fedora 20と21の安定版で「 calligra - krita 」というパッケージとして利用可能です。

en: Krita is part of the Calligra Suite, avaliable in the Chakra official repositories. To install Krita simply run this command:
ja_JP: KritaはCalligra Suiteの一部としてChakraの公式レポジトリから利用可能です。Kritaをインストールするには以下のコマンドを走らせてください。

en: Arch Linux provides Calligra packages in the Extra repository.
ja_JP: Arch LinuxはエクストラリポジトリでCalligraパッケージを提供しています。

en: Download the FreeBSD Packages.
ja_JP: FreeBSDのパッケージをダウンロードしてください。

en: These are available in area51.
ja_JP: area51で利用可能です。

en: Mac OSX is very experimental right now and unstable.
ja_JP: Mac OSX版は現在のところまだ試験版であり不安定です。

en: Download the latest OSX binary.
ja_JP: 最新のOSXのバイナリをダウンロードできます。

en: OSX has only been reported to work with Mac OSX 10.9.
ja_JP: OSXはMac OSX 10.9でのみ動作することが報告されています。

en: There are a few different ways to download and build Krita yourself. All of our repositories and build documentation are on KDE.
ja_JP: Kritaをダウンロードして自分でビルドするにはいくつかの異なる方法があります。全てのレポジトリとビルドのドキュメントはKDEにあります。

en: Visit the Building Calligra guide.
ja_JP: Calligraビルドのガイドにアクセスし、

en: You can find out the best way to download the various versions of the source.
ja_JP: ソースのさまざまなバージョンをダウンロードするための最適な方法を探してください。

en: There is also a more recent and fun illustrated article written by Davidy Revoy.
ja_JP: またより新しく楽しいイラスト付き記事がDavidy Revoy氏によって書かれています：

en: Building Krita on Linux for Cats
ja_JP: 「猫でもわかるLinuxでのKritaビルド」です

en: Have Fun Painting!
ja_JP: それではお絵描きをお楽しみください！

en: Show Us Your Art!
ja_JP: ぜひ皆さんの作品を見せてください！

en: If you create something you are proud of - we want to see it! We are on a few sites that you can post to:
ja_JP: 何か作ったなら自信を持ってください―我々も皆さんの作品を見たいのです！我々は以下の作品投稿サイトに公式アカウントを設置しています。

en: Help Wanted
ja_JP: 協力求む

en: Volunteer with us.
ja_JP: 開発に参加してみるのはどうでしょう？

en: If you would like see Krita get even better, think about volunteering.
ja_JP: 皆さんがKritaをもっといいものにしたいと思っているなら、ボランティアが一つの解決策になるはずです。

en: Donate money.
ja_JP: お金を寄付します

en: It will not just make Krita better for you, but will help thousands of young artists improve without the burden of money or pirating.
ja_JP: 寄付は単にKritaをもっといいものにするためだけではなく、幾万もの若きアーティストたちが重い資金的負担や海賊版の使用を行うことなく自分の才能を開花させる助けにもなるのです。

en: Showing All News
ja_JP: すべてのニュースを表示

en: Refine Search
ja_JP: 絞り込み検索

en: Go
ja_JP: 行きます

en: Open Source Software for Concept Artists, Digital Painters, and Illustrators
ja_JP: コンセプトアーティスト、デジタルイラストレーターのためのオープンソースソフトウェア

en: What is Krita?
ja_JP: Kritaって何？

en: Krita is a FREE sketching and painting program. It was created with the following types of art in mind:
ja_JP: Kritaはフリーのペイントソフトです。Kritaは以下の種類の作品の制作を意図して作られています：

en: concept art
ja_JP: コンセプトアート

en: texture or matte painting
ja_JP: テクスチャ/マットペイント

en: illustrations and comics
ja_JP: イラスト及び漫画

en: See Features
ja_JP: Kritaの機能について詳しく

en: Read More About Krita!
ja_JP: Krita についてもっと知ろう!

en: In the Spotlight
ja_JP: スポットライト

en: Pick up the January 2015 ImagineFX issue to see what experts have to say about Krita!
ja_JP: 最新のImageFXを読んでエキスパートならKritaについてどう考えるべきかを知りましょう！

en: Read More!
ja_JP: 続きを読む

en: Artist Interview
ja_JP: アーティストインタビュー

en: News
ja_JP: ニュース

en: See More News
ja_JP: もっとニュースを見る

en: See All
ja_JP: すべて見る

en: There are a lot of great features that can help you make art.
ja_JP: 作品制作の役に立つ素晴らしい機能がたくさんあります。

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search for...
ja_JP: 記事またはページを検索...

en: No results found
ja_JP: 一致する情報は見つかりませんでした

en: Get the e-build for Calligra Suite.
ja_JP: Calligraスイートへのe-buildは以下のportageツリーにあります：

en: The portage tree is at: app-office/calligra-2.7.00. You can use this to install Krita as well.
ja_JP: app-office/calligra-2.7.00。これを使ってKritaもインストールすることが可能です。Kritaのインストールについても同様です。

en: What is KDE
ja_JP: KDEとは何か

en: There is more work than our small team can handle. We are open, welcoming, and supportive.  No resum&eacute; or CV needed!
ja_JP: 我々開発チームは小規模であり、やるべきこと全てには手が回りません。Kritaコミュニティは非常にオープンで、友好的かつ親切な人たちばかりです。履歴書は必要ありません！

en: Linux Bleeding Edge Appimage Download
ja_JP: Linux開発版AppImageダウンロード

en: Linux Bleeding Edge Appimage Download (legacy distros)
ja_JP: Linux開発版AppImageダウンロード（古いディストリビューション）

en: Donations Accepted
ja_JP: 寄付歓迎

en: App Images
ja_JP: AppImage版

en: For Linux, we offer AppImages
ja_JP: LinuxについてはAppImage版を提供します。

en: These should run on any newer Linux distribution. For Ubuntu 12.04 and CentOS 6.x you need the appimage that is built without support for OpenMP.
ja_JP: これはあらゆる最新版のLinuxディストリビューションで動くはずです。Ubuntu 12.04とCentOS 6.xではOpenMPのサポートを削除してビルドされたAppImageが必要になります。

en: 64-bit Appimage
ja_JP: 64ビット版AppImage

en: 64-bit Appimage (No OpenMP)
ja_JP: 64ビット版AppImage（OpenMPなし）

en: Get the source code here.
ja_JP: ソースコードはこちらから手に入れられます

en: Portable
ja_JP: ポータブル版

en: Installer
ja_JP: インストール版
